Profesjonalne ustalenie granic obszaru MSI Kamionek.

Jak sama nazwa wskazuje Miejski System Informacyjny ma służyć informacji, a nie przepychankom. Nie jest też zbiorem granic administracyjnych, jak niektórzy twierdzą. Powinien on być bliski granicom historycznym dzielnicy funkcjonalno-historycznej, aby nie powodował dyskomfortu poznawczego w przyszłości. Żeby nie było ciągle podchodów w celu uzyskanie zdobyczy terytorialnych względem obszarów-dzielnic sąsiednich, a Grochowa (Wielkiego) przede wszystkim. Ustalenie kiedyś obwodów samorządowych niezależnie od MSI na innym poziomie niefachowości, zwanych absurdalnie osiedlami i zachowanie samorządu do tego doprowadza.

Ponieważ bywam wyzywany przez niemających wiedzy na różne sposoby, muszę tym razem zacząć od analizowania słowa prawda. Nie ma ono nic wspólnego z powszechnym „bo ja tak chcę”, albo „bo ja coś widziałem”, albo „bo ja tam mieszkam”, albo „bo tam jest krzyż i coś tam”.

W Wikipedii na przykład pojawia się definicja klasyczna prawdy: właściwość sądów polegająca na ich zgodności z faktycznym stanem rzeczy, których dotyczą. W potocznym rozumieniu jest to stwierdzenie w formie zdania oznajmiającego, wyrażone o określonym fakcie, tak jak ma czy miało to miejsce w rzeczywistości.

Słowo „prawda” („praw-da”), które możemy wyprowadzić od rzeczownika „prawo” i czasownika „dawać”. P. oznaczałaby wówczas prawo przez kogoś dane. (Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu) Ma to związek ze słowem prawidło wyjaśnianym następująco: prawidło – ustalone w naukowy sposób prawo wyjaśniające i porządkujące jakieś zjawiska lub procesy. (wsjp.pl)

Ustalenie granic obszaru Miejskiego Systemu Informacyjnego Kamionek, jak każdego innego wynika nie z kopiowania najdalszego zasięgu własnościowego, a z pewnej syntezy wszystkich dowodów będących do dyspozycji. Należy pamiętać, że jest to bardzo poważna sprawa, bo przecież de facto formatuje dzielnicę w świadomości ludzkiej, jako rzecz opublikowana jako urzędowa na tabliczkach ulicznych. I dlatego występuje konieczność weryfikacji obecnego MSI, który zawiera bardzo dużo skandalicznych błędów, o czym pisałem. Wielokrotnie wzmacniają one chaos nazewniczy w mieście zamiast go ograniczać.

W przypadku Kamionka (jest to aż nudne, ale kamionkowcy nie znają granic) dokonałem analizy planów, map, zdjęć i dokumentów tworząc systemowy konglomerat, który jednoznacznie potwierdza wszystko, co dotychczas o tym napisałem. Jest oczywiste, że granice własnościowe mają znaczenie, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego jakie. Jak wiadomo stan początkowy to była wieś z terenami rolniczymi o nazwie Kamion, której trójkątny teren był wyznaczony prostymi liniami. To na jej gruntach odbyły się dwie, cokolwiek trefne (w tym pierwsza) elekcje oraz wydzielono jurydykę, czyli osadę miejską Skarszew, wraz z jej zapleczem rolniczym. Granica była w rejonie dzisiejszych ulic Bliskiej i Tysiąclecia.

Własnością Kapituły Płockiej były też okoliczne wsie – Grochów itp., który od tego nazwy się nie zmieniły. Oczywiste też jest to, że przez wieki następowały stale zmiany granic posiadania, administracyjnych i polityczne, które miały też różny kształt, często zygzakowaty. Nie było nigdy zupełnie prosto i to przez długi czas. Nie wolno mylić granic posiadania, z granicami historycznymi, informacyjnymi i administracyjnymi. Trzeba pamiętać, że mamy wyznaczyć granice wewn wewnątrzmiejskiego obszaru MSI do użytku przez wiele lat. Jakie więc mamy wiadomości na temat tego obszaru granicznego? Oto one:

  1. TOR Grochów (nigdzie nie ma o TOR Kamionek)
  2. Weterynaria Grochów (na pocztówkach z początku istnienia opisany jako Praga, co wynika z przynależności dp cyrkułu o tej nazwie – lub Grochów, a nigdy Kamionek)
  3. przystanek kolei jabłonowskiej Grochów I przed Weterynarią (Grochów II była to główna stacja w rejonie dzisiejszej Wiatracznej).
  4. Centralne Warsztaty Samochodowe (potem PZInż. Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych) był określany, jeśli był jako na Grochowie, także w czasie jako odcinek obrony Warszawy. Oczywiście fabryka była na granicy pól skaryszewskich i Grochowa.
  5. Na rogu posiadłości grochowskiej krzyż Baliszewski postawił w roku 1820 krzyż, znany z bitwy grochowskiej.
  6. Na planach z czasów rozszerzenia granic Warszawy o Kamionek itp. jest zaznaczony wał majątku Grochów.
  7. Żelazny Słup; czyli pomnik budowy Traktu Brzeskiego został ustawiony w 1825 i to przy nim stał sztab naczelnego wodza w czasie bitwy grochowskiej 1831.
  8. Rosyjski pomnik grochowski został ustawiony na linii dzisiejszej ul. Terespolskiej, w pobliżu linii ww. wału, po stronie grochowskiej.

Oczywiście należy pamiętać o powiedzeniu Marka Twaina: Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty. Niestety, ale zachowania samorządu Kamionka biorą za dowody to co im pasuje, bo ktoś kiedyś tak wyznaczył granice „osiedli” samorządowych. Ja zajmuję się prawdą i sensem eksploatacyjnym, co jest niezbędne do ustalenia jednoznacznego granic.

Aby ustalić te granice wystarczy zabrać dokumenty historyczne dziś już dostępne w sieci i literaturze, co pokazuję powyżej. Wielokrotnie je publikowałem to na tym blogu. Po prostu udaje się, że tego nie ma, a ja jestem stosownie atakowany za nieprawdę mniej lub bardziej wybrednie. Nikogo nie obchodzi naukowa metodyka. Każdy staje się „ekspertem”, bo coś zobaczył. Wadliwe wzorce są stale rozpowszechniane. Więc informuję, że cała moja praca poświęcona jest prawdzie, bez której nie można podejmować prawidłowych decyzji eksploatacyjnych.

Otóż najstarszym dokumentem pochodzący z czasu włączenia Kamionka i Nowej Pragi do Warszawy jest ów plan użytkowy, który aczkolwiek szkicowy był jednak zrobiony starannie w oparciu o siatkę kartograficzną. Na nim to widać wał na granicy majątku Grochów i przebieg uliczek Kamionka, zapewne gruntowych, w znacznej mierze zagiętych wzdłuż niego. Jego zdjęcie z książki Jerzego Kasprzyckiego o „Pradze” jako prawobrzeżu. Na nim celowo obcięto nazwę Grochów przy nazwie wału na granicy (dopisałem ją). Widać, że dalsza część Grochowa nie istniała dla twórców. Zresztą na innych planach wału wcale nie ma, a Kamionek to kilka prostokącików. Widać tylko nazwę Kamionek przy powstającej trójkątnej urbanizacji. Nie ma żadnych granic administracyjnych. Wspomniany wał je zastępuje. Istniał w chwili włączenia Kamionka do Warszawy.

Plan z 1891 r., o którym mowa powyżej.

Siatkę można było dokładnie nałożyć na plan współczesny, ustalając dokładnie położenie wału oraz powstałych później dużych obiektów. W tren sposób malarze przenoszą szkice na duże płótna. Obiekty te zaznaczyłem na czarno: Weterynarię (dziś Sinfonia Varsovia) i przystanek kolei jabłonowskiej Grochów I przed nią, osiedle Towarzystwa Osiedli Robotniczych oraz Centralne Warsztaty Samochodowe – później Państwowe Zakłady Inżynierii (z Fabryką Samochodów Osobowych i Półciężarowych). Nie było wtedy ustalanych żadnych innych granic między Grochowem i Kamionkiem, bo nie było takiej potrzeby. Powstający w okresie międzywojennym plan zagospodarowania był określany jako Kamionka i Grochowa. Granica ta była więc płynna, co zresztą wynikało ze zmian własnościowych, które tylko częściowo powodowały zmiany nazewnictwa miejscowego. Na planie też zaznaczyłem obiekty współczesne: II Oddział ZUS oraz przy nim (nazwaną absurdalnie KAMIONEK).

Plan współczesny wyznaczonym prawidłowym obszarem MSI Kamionek (musiałem dopisać, bo tej nazwy, jak i Skaryszew nie było) i znaczonymi obiektami, w tym absurdalną pętlą Kamionek i stacjami aglomeracyjnymi.

Jak wiadomo pierwotna granica Kamiona była na linii dzisiejszej ulicy Bliskiej i Tysiąclecia. To z tej posiadłości Kapituły Płockiej wykrojono w roku 1571 jurydykę Skaryszew i towarzyszące jej jako zaplecze rolne pola skaryszewskie, których granicą była dzisiejsza ukośna ul. Mińska tworząc granicę urbanizacji Kamionka. Należy pamiętać też, że nie było wtedy kolei, a po drodze nastąpił w początku zaborów podział posiadłości Kamiona na trzy Kamionki (A, B i C), a następnie zdemolowany teren dzielnicy (dawniej jurydyki Skarszew) Skaryszewa przez budowę twierdzy Praga. Tereny te i pola skaryszewskie stały się ugorami, które później posłużyły do budowy kolei i dworca terespolskiego czyli dzisiejszego Wschodniego. Następnie, już w międzywojniu wybudowano na nich nasyp kolejowej linii średnicowej i nową stację Warszawa Wschodnia, co pozostawiło Skaryszew i połowę pół skaryszewskich (obecnie ul. Kijowska) poza świadomością dzisiejszych walczących o Kamionek.Jak wiadomo w ogóle własnością Kapituły były też tereny sąsiednich wsi, w tym Grochowa.

Warto podkreślić, że napisane przeze mnie hasło Skaryszew (zrobiłem to wobec braku prawidłowego hasła i niemożności naprawy tego w Wikipedii) ktoś zepsuł mieszając nazwy różnych rodzajów. Wmawia się bzdury, że powstał on na terenie obecnego osiedla Kamionek, co wskazuje na autorstwo! Ja nie używam nazwy osiedle na określenie dzielnicy. Nie jestem w stanie poprawiać wszystkich bajek tego typu, a więc stają się one złymi wzorcami. Skaryszew przecież powstał na terenie dzisiejszego portu i jego okolic i nie ma wiele wspólnego z obecnym Kamionkiem. Pozostała po nim ul. Skaryszewska (plac przeddworcowy miał być Skaryszewski), bo to była droga z jurydyki na Pola Skaryszewskie, oraz park Skaryszewski (zamiast Paderewskiego), gdzie było pastwisko miejskie zwane skaryszewskie na Saskiej Kępie!

Po zbudowaniu w czasach Królestwa Kongresowego nowych wałów w linii obecnej ul. Lubelskiej (rogatki!), w granicach miasta znalazły się tereny rolne Skaryszewa, na których Poniatowski utworzył wcześniej jurydykę Kamion wzdłuż obecnej ul. Zamoyskiego. Teren ten mógł być nazywany Skaryszewem wtedy. Folwarki Kamionek A, B i C (a nawet D podobno) były w okolicy Jeziorka (ul. Grochowskiej), i na Grochowie – ul. Siennickiej oraz ul. Grenadierów. Kamionek z Grochowem się przenikały od średniowiecza.

Rafał Wodzicki, ekspert inżynierii zarządzania eksploatacją, varsavianista

SUPLEMENT (takimi dyletanckimi metodami Kamionek walczy z Grochowem wykorzystując m. in. moje prace na odwyrtkę i za każdy razem inaczej):

A na to wszystko, taki kolejny atak, prócz codziennych manipulacji, ze strony byłej przewodniczącej samorządu Kamionka Doroty Jankowskiej-Lamchy (3.4.2024 r. – od razu widać, że nie zna nie tylko dokładnie moich tekstów, ale w ogóle posługuje się obiegowymi sądami): bo to jest Kamionek – komisariat XV przyłączony do Warszawy w 1889-1891 na 25 lat przed Grochowem. Nowe rogatki były przy Podskarbińskiej i targ koński był już za rogatkami. W MSI jest błąd.

Na to musiałem ostro, niestety: A wy dalej swoje brednie. Nawet nie czytacie dokładnie tego co na ten temat NAUKOWO piszę. Burmistrz itp. dają się nabierać na to. Żaden komisariat nie był przyłączony! Targ koński był tam gdzie park Obwodu Praskiego AK. W grudniu 1938 r. stał się bazarem „dla Kamiona i Grochowa zachodniego”. Rogatka była na drugim rogu, gdzie dziś jeszcze kiosk Ruchu, ale to nie ma nic do rzeczy, bo to oznaczało tylko granicę administracyjną WARSZAWY, a nie funkcjonalno-historyczną Kamionka. Mieszacie ludziom w głowach. Lekceważycie wszelkie zasady wymiany myśli. W ogóle kultura do bani.

Dorota Jankowska-Lamcha – lekceważąco: tiaa, i nie było rogatek przy Podskarbińskiej? Nie było przyłączenia Kamionka do Warszawy o 25 lat wcześniej? Od takiej nauki jak reprezentowana przez Pana mamy tylko bałagan w MSI.

Naprawdę porażające: zupełny brak zrozumienia o co chodzi, ale i bezczelność duża. A niby współpracowaliśmy kiedyś. Znów przeszła nadęta na pan. Lekceważy ustalenia nawet nie mając o nich pojęcia! Pro forma wyjaśniam jednak, jakie to głupoty, żeby inni wiedzieli jeśli od razu nie załapią (to jest też efekt skandalicznego traktowania spraw przez Burmistrza i działaczy):

  1. rogatka przy Podskarbińskiej była i o tym pisałem nie raz. Oznaczała ona granicę Warszawy, a nie Kamionka. Przyłączono Kamionek i część Grochowa między wałem majątku Grochów i drogą forteczną, ale w skrócie mówiono na to czasami Kamionek.
  2. nie było NIGDY przyłączenia żadnego komisariatu XV 25 lat wcześniej. Kamionek z pasem Grochowa przyłączono włączając teren do cyrkułu XII Praga (cyrkuły prawobrzeżne był zawsze ostatni w numeracji). Został on dopiero w 1903 r. podzielony na dwa, w związku ze wzrostem ludności i terenu: XIV nowopraski i XV staropraski (zamiast skaryszewski lub kamionkowski, co nigdy nie zainteresowało samorządu Kamionka, choć ja to odkryłem). Samorządu Kamionka nie interesuje zalewanie nazwą Praga Grochowa, ale też samego Kamionka. Po 1916 r. jednostki administracyjne przemianowano na okręgi i wydzielono z nich działalność policji w dzisiejszym znaczeniu każdemu okręgowi przydzielając jednostkę o nazwie komisariat (np. XV).
  3. o różnicach między nazwami historycznymi, informacyjnymi, organizacyjnymi i administracyjnymi pisałem walcząc z bałaganem w MSI. Wykorzystała to Lamcha: „Od takiej nauki jak reprezentowana przez Pana mamy tylko bałagan w MSI”. Szczyt to bezczelności, bo przecież to ja zwracam uwagę na błędy MSI, także Jankowskiej-Lamsze. Ciekawe, że miłośnicy Kamionka i Skaryszewa nie robią nic w sprawie Skaryszewa prawdziwego, a także placu Burgundzkiego. Bo się na mnie obrazili, a tylko ja o tym piszę…
  4. Rogatka nowa została przeniesiona do nowego budyneczku na rogu drogi wojskowej (Podskarbińskiej), która stała się granicą miasta i Grochowskiej. Granice administracyjne niekoniecznie są wyznaczane na granicach posiadłości, ale tu doszło do wyznaczenia nowej granicy posiadłości na drodze fortecznej – zamiast na wale. Miasto widać odkupiło teren od Grochowa.Było to ważne skoro na planach Warszawy zaznaczono. Zanim nastąpią zmiany kardynalne dochodzi do zmian drobnych, a zmiany kardynalne mogą też dotyczyć zmian dobrych, bo chodzi o wygodę eksploatacji, a nie zabawę w czyje co je.
  5. Proszę wybaczyć, ale nie rozumiem jak tak można takie chamskie rzeczy pisać do naukowca, za karę, że pisze prawdę przechodząc na pan i to drugi raz. Pisanie dużą literą nie oznacza tu grzeczności. Żadnej poważnej wymiany zdań nigdy nie było. Tylko napady i manipulacje. A kiedyś były pozory współpracy. Choć rozumiem: napisałem artykuł: bądź se ekspertem ale mów te głupoty co ja.

Naprawdę mam dość tej szarpaniny z Kamionkiem… RW

SUPLEMENT

Pominąłem temat parku Paderewskiego i pozostałych terenów Saskiej Kępy włączonych do obszaru MSI Kamionek. Już tyle o tym pisałem, ale przecież Kamionek uważa się za właściciela Parku i parkingu. Dobrze więc by informacje były w jednym miejscu. Więc wyjaśniam: park błędnie zwany Skaryszewskim te pierwotną nazwę zawdzięcza pastwisku miejskiemu związanemu ze Skaryszewem prawdziwym (niektórzy twierdzą, że był on tam gdzie park). Na jego terenie jest też ul. Zieleniecka (grobla przeciwzalewowa!). Teren ten był włączony do Warszawy przed rozszerzeniem w 1916 r. Na przełomie wieków, gdy projektowano linię średnicową miał być też przystanek Saska Kępa w okolicy dzisiejszego Stadion.

Nowy port projektowano na Saskiej Kępie, w tym na miejscu wymytej, rynkiem włącznie części Skaryszewa. Dziś jego absurdalna nazwa Praski zalewa prawdziwy Skaryszew, który stracił nazwę po wyburzeniach napoleońskich. Jest to wynik niechlujstwa w zarządzani nazwami, szczególnie powojennego. Oczywiście nasyp linii średnicowej jest obecnie silną granicą Skaryszewa i Saskiej Kępy. (rw)

3 myśli na temat “Profesjonalne ustalenie granic obszaru MSI Kamionek.

  1. Nie ma żadnej wymiany zdań, a wykombinowana z tyłu sklepu skandaliczna nazwa pętli Kamionek nadal jest wadliwym wzorcem. Kłamstwem po prostu.

    Polubienie

    1. Dowodem, że tu sięga Kamionek ma być np. rogatka ustawiona na rogu Podskarbińskiej i Grochowskiej… Ustawiona na granicy administracyjnej miasta, a nie Kamionka.

      Polubienie

  2. Józef Poliński: Grochów – przedmurze Warszawy: …postawili zaborcy na granicy Grochowa i Kamionka przy Terespolskiej „pomnik bitwy grochowskiej” z nazwiskami Polaków, którzy pozostali w czasie powstania wierni carowi….

    Oczywiście także i tę książkę trzeba czytać krytycznie )na tym polega profesjonalizm naukowy). Ale to jest bardzo dobra informacja – zgodna z innymi dowodami, jak te w tekście.

    Polubienie

Dodaj komentarz