Bajzel nazewniczy na Trasie Armii Krajowej

Po raz kolejny usłyszałem w radiu o Trasie Toruńskiej, która rzekomo ciągle jest w Warszawie. Informacje o niej są także w Wikipedii, gdzie na zwróconą uwagę otrzymałem zapytanie świadczące o tym, że piszący nie wie co pisze: kiedy to zmieniono nazwę? Piszącemu w encyklopedii (!!!) wszystko się zgadza: przecież al. Armii Krajowej pojawiła się później, a pod wiaduktem jest stacja aglomeracyjna Toruńska. Wynika z tego, że nie rozumieją ludzie co to jest trasa.

Istotnie, nazwa, pochodząca zawsze od nazwy ulicy składowej wprowadza zamęt. Początkowo (w czasie budowy) to była trasa mostu Toruńskiego, którego nazwa pochodziła (na odwal się) od sąsiedniej ulicy Toruńskiej. Weszła ona w skład Trasy, która stała się Toruńską. Takie nazwy są masowo tworzone przez np. media, która ciągle piszą o moście Krasińskiego, bo obok jest ulica Krasińskiego. Ja używam nazwy most śliwicki (przechodzi przez Śliwice), ale mało kto rozumie o co chodzi.

To naprawdę nie jest Trasa Toruńska, tylko ulica o tej nazwie.

Most otrzymał imię komendanta Armii Krajowej Grota-Roweckiego już przy poświęceniu w 1981 r., co wynikało z ustępstw władz wobec Solidarności. Część zachodnia Trasy otrzymała wtedy nazwę al. Armii Krajowej, które to imię nadano też całej trasie, co jest błędne, bo rodzi ludowe konotacje. Ludziom wydaje się, że stara nazwa Trasa Toruńska obowiązuje tam, gdzie składowa ulica nazywa się Toruńska.

Nazwa Trasy mostu Roweckiego powinna być niezależna od ulic składowych (np. Żoliborska), czego tworzący nazwy nie rozumieją. Widać ciągle tworzenie tego typu przypadkowych nazw. Czas to zmienić. Kto jak kto, ale instytucje Miasta i media lokalne powinny wiedzieć jak jest, a nie zapominać, bo się ludzie zmienili. Nieprawdy są zresztą utrwalane na planach w Ratuszu, jak wiemy.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

Jedna myśl na temat “Bajzel nazewniczy na Trasie Armii Krajowej

  1. Jak pisałem: szał upamiętniania prowadzi do różnych dziwolągów, które p[otem trudno naprawić. Nazwy ulic, mostów i tras służą przede wszystkim do ich lokalizacji…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s