Czy to o przywrócenie nazwy Skaryszew ta awantura?

Na Skaryszewie awantura…. Wszyscy podnieceni. Media nadają. Działacze protestują. Wspominany jest konserwator zabytków. W sprawie skaryszewskiej, choć nazwy najczęściej nie używają (niejeden w ogóle nie wie, że takie coś jest i to tutaj). Ja oczywiście wiem, bo wygrzebałem z zapomnienia jego historię, a przede wszystkim odniesienia do stanu dzisiejszego. Podjąłem inicjatywę, by przywrócić nazwę Skaryszew na swoje miejsce. Przecież absurdalne są opowieści niektórych niedouczonych varsavianistów, że Skaryszew był tam gdzie park Skaryszewski.

Czy wreszcie ktoś podjął tę sprawę? Ha, ha, ha: jasne, że nie. Awanturę może wywołać cokolwiek, ale żeby było widać. No i wreszcie widać: pseudoreklamy z czasów tzw. komuny na Skaryszewie (rozszerzonym), czyli na Sokolej. Są opisywane jako zabytkowe murale. „Reklamują” firmy monopolistyczne tamtych czasów – Foton i Jubiler. One to wzbudziły powszechne podniecenie, w tym konserwatora zabytków i mediów. Można takie ładne zdjęcia zrobić i wszystko wokół.

Ul. Targowa spod wiaduktu. Z lewej – „reklama” Jubilera i krawędź tej Fotonu. Fot. Rafał Wodzicki

Poruszające jest to, że te reklamy-nie reklamy (wtedy nie było konkurencji więc była to dekoracja na ślepych ścianach, gdzie nie było pieniędzy by dobudować sąsiedni budynek), wzbudzają tyle emocji. Jednocześnie konieczność przywrócenia nazw Skaryszew na swoje miejsce oraz Park Paderewskiego (zniszczonej przez „komunę”) napotyka wręcz na agresję. Nie pozwolimy nazwać Pragi Skaryszewem czy Skaryszak – jakie to urocze, słychać, jeśli nie milczenie… Paderewski to nie jest dziedzictwo – po co imię związane z wojną znowu!!!!

Ratusz uparcie twierdzi, że imię jest przywrócone: nie rozumieją tego co piszę, ani im nie przeszkadza, że na mapach internetowych jest Park Skaryszewski im Ignacego Jana, bo więcej się nie mieści. Działacze, w tym radni starają się manewrować tak, żeby nijak nie wesprzeć tego, co piszę. W ogóle ich nie interesuje, że przecież imię Paderewskiego to dziedzictwo i całość z nazewnictwem ulic Saskiej Kępy oraz niepodległością, park Skaryszewski to zła nazwa wynikła z nazwy pastwiska miejskiego zwanego Skaryszewskie.

Przypominamy: Skaryszew (otrzymał prawa miejskie 7 lat przed Pragą i został zdemolowany w czasach napoleońskich) jest zalewany nazwami Port Praski i Stara Praga z woli carskich urzędników i późniejszych niechlujów. To nie jest dziedzictwo?????? To nie ma nic wspólnego z dekomunizacją, gdzie nawet neutralną nazwę ulicy 17 Stycznia uznano za propagującą komunizm?

Nie może być tak, żeby nie było obszaru MSI Skaryszew i dalej się propagowało nazwę Stara Praga powstałą do zastąpienia nazwy Skaryszew. Jak się jednak okazuje, nawet wiceprezydent twierdzi, że MSI jest dobry, mimo wykazania przeze mnie tylko fatalnych błędów. Czyli, że zarząd miasta nie nadzoruje jakości i może tak być!!!

W międzyczasie Stowarzyszenia dla Pragi (nie interesuje się nazwą Skaryszew) opublikowano takie oświadczenie:

Dziękujemy Mazowieckiemu Konserwatorowi Zabytków prof. Jakubowi Lewickiemu, wszystkim naszym sympatykom, mediom oraz każdemu, komu zależało na zachowaniu zabytkowych murali za wsparcie! Presja jak widać ma sens. Mamy nadzieję na szybki powrót „Fotona” i „Jubilera” na miejsce.

„Presja widać ma sens”. W sprawie Skaryszewa i Parku Paderewskiego żadnej presji (ani wsparcia tego co piszę, czyli naukowych ustaleń) nie widzę i nie słyszę. Dziękuję więc wszystkim – także Stowarzyszeniu dla Pragi. Co do pseudoreklam z czasów komuny – w ogóle mnie one nie podniecają. Tu powinien być budynek zamykający kwartał.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji, varsavianista

Ilustracja nagłówkowa: widok z Parku Paderewskiego na Saskiej Kępie wzdłuż ulicy Lubelskiej, czyli granicy rozszerzonego Skaryszewa (między fabryką Wedla i kościołem).

4 myśli na temat “Czy to o przywrócenie nazwy Skaryszew ta awantura?

  1. Tym się gazetka zajmuje (o Skaryszewie ani razu nie napisała): >Firma Braughman Group Media, która zamalowała peerelowskie reklamy firm Foton i Jubiler sprzed pół wieku przy ul. Targowej 15, zadeklarowała ich odtworzenie jeszcze przed końcem wakacji.<

    Polubienie

  2. Nazwa Stara Praga objawiła się na Grochowie Wielkim w nazwie hostelu. Taki jest skutek braku reakcji na niszczenie dziedzictwa nazewniczego dzielnicy grochowsk-praskiej.

    Polubienie

  3. Teraz podobnym problemem jest propaganda komunistyczna Polski Fiat na budynku FSO na Pelcowiźnie, gdzie chcą budować miasteczko Żerań (nie na Żeraniu!).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s