Skaryszew w Warszawikii „poprawiony” przez „encyklopedystów” (I)

Ponieważ przez lata nie było dobrych informacji o Skaryszewie warszawskim, musiałem zrobić poważne studia na jego temat. Wykorzystałem to do napisania artykułu na ten temat w Warszawikii (w Wikipedii nie dało się wprowadzić nawet drobnych zmian). Chciałem, żeby go ktoś jeszcze poprawił, bo ja nie umiałem, no i ktoś poprawił stosując absurdalne obyczaje i naginając do swojej niewiedzy. Fragmenty „poprawionego” tekstu ująłem między dwie linie. Początek artykułu, nagle zrobił się taki:

——————————————————————————————————–

Skaryszewjurydyka założona w końcu XVI wieku jako Skarszew na gruntach wsi Kamion. Wraz z pozostałymi jurydykami zlikwidowana w końcu XVIII wieku.

——————————————————————————————————–

Oczywiście nie ma tu nic o przyczynach likwidacji jurydyki Skaryszew, ani o tym, że stał się on dzielnicą Warszawy i jej prawobrzeżnego VII cyrkułu Praga. Przypomnijmy więc, że stało się to na skutek ustawy o miastach (czyli konstytucji 3 maja). Stała się wtedy dzielnicą Warszawy – cyrkułu Praga. Słowa dzielnica w tym kontekście te encyklopedie unikają, bo przecież trwa obłęd wmawiania, że skoro są dzielnice administracyjne to dzielnice historyczne i funkcjonalne to osiedla. Zapis mój, że Skaryszew to dzielnica został USUNIĘTY w ramach obniżania poziomu. Nie sposób z tym walczyć. Mówią, że opierają się na urzędowym podziale, co jest idiotyzmem samy w sobie, gdyż ten podział jest zmienny, a może być to złe nazewnictwo, co akurat widać w dzielnicy-okręgu Praga Południe. Gdzie mają ludzie znaleźć dobre informacje? Ano na przykład na tym blogu.

Zapis o umiejscowieniu Skaryszewa został zepsuty w sposób następujący, zgodnie z przytoczoną złą zasadą: zupełnie bezkrytycznie wpisując nazwy dzielnic administracyjnych, bo przecież ekspert, jakim jestem jest na pewno biednym nie wiedzącym, którego trzeba poprawić.

——————————————————————————————————–

Obecnie większość terenu dawnej jurydyki Skaryszew znajduje się w południowej części dzielnicy Praga-Północ, a pozostała w północnej części dzielnicy Praga-Południe.

——————————————————————————————————–

Jak widać: koniecznie trzeba było wskazać gdzie znajduje się Skaryszew (nazwa historyczna – stała) w zmiennych obszarach dzielnic-okręgów administracyjnych – czwartych o tej nazwie. Skaryszew jest opisany jako „dawna jurydyka”, a nie jako dzielnica jak to się nazywa w słowniku. Po prostu nasi „encyklopedyści” nie mają pojęcia o języku polskim i nie wiedzą, że takie słowa jak dzielnica są wieloznaczne. Pamiętamy rozbicie dzielnicowe Polski… Oni muszą zgodnie z tą wstrętną biurokracją.

—————————————————————————-

XVI oraz XVII wiek

Skaryszew powstał w 1571 roku na terenie obecnego osiedla Kamionek (wówczas wieś Kamion, która należała do diecezji płockiej), na skutek działań biskupa kapituły płockiej. Skaryszew zajął kawałek obszaru wsi Kamion, który stykał się z Wisłą. Rynek Skaryszewa był tuż obok targowiska zwierzęcego i został wymyty przez Wisłę (obecny teren Portu Praskiego).

——————————————————————————————————-

Tu bardzo widać bezsens naginania do słownictwa biurokratycznego z czasów komuny. Piszący chciał pokazać jak to „normalizuje” tekst. Jak poucza eksperta, jakim jestem. No musi po mnie poprawiać! Tak się napracował!

Otóż Skaryszew podobno powstał na terenie obecnego osiedla Kamionek (wówczas wsi Kamion), która należała do diecezji płockiej. Więc obecne osiedle Kamionek to tylko naginanie nazewnictwa samorządowego powstałego po tym jak okręgi nazwano dzielnicami urzędowo. Samorządy miały dotyczyć osiedli (zamiast obwodów, okręgów, rejonów), co nie bardzo wiadomo co znaczyło, bo przecież ludzie wiedzą co to osiedle.

Wtedy to zaczęto ludziom wmawiać, że dotychczasowe dzielnice już nimi nie są tylko są osiedlami! To oczywiście wierutna bzdura, osiedle nie jest wyrazem wieloznacznym i ma sprecyzowane znaczenie. Nie ma potrzeby tego zmieniać. Tak jak nie ma potrzeby w tym tekście wspominać o dzisiejszych bzdurach nazewniczych. Jurydyka Skaryszew powstała na gruntach wsi Kamion, która należała do Kapituły Płockiej, a nie diecezji jak się poprawiaczowi wydało. Nazwa Kamionek powstała dużo później i nie ma nic wspólnego z terenem Skaryszewa. W moim tekście było o rynku, a nie o „tuż obok targowiska zwierzęcego”, które to targowiska powstały potem, podobnie jak wymycia. Rynek Skaryszewa widać na załączonym planie Macieja Deutscha (pierwszy pomiarowy).

Pierwszy odcinek mojej analizy kosztował mnie dużo czasu, którego nie mam. Mam jednak poczucie obowiązku, bo trzeba pokazywać jak powstają błędy. Pozorują one często poprawki. Nie można ich naprawić, jeśli są w takim układzie przemądrzałych specjalistów. Nie razi ich za to zaśmiecanie Warszawikii np. spisem węzłów przystankowych komunikacji, który oczywiście nie może być nadzorowany w długim okresie i nikomu nie jest potrzebny. Tego co trzeba było poprawić – nie poprawiono.

RAFAŁ WODZICKI, varsavianista, ekspert eksploatacji, wypadkoznawca

Jedna myśl na temat “Skaryszew w Warszawikii „poprawiony” przez „encyklopedystów” (I)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s