Skaryszewski ostaniec nie żyje!

Kolejny warszawski budynek o wartości historycznej poległ. Tym razem to skaryszewska kamienica Zamoyskiego 15. Wydawało się, że przeżyje intensywną zabudowę Skaryszewa przez spółkę Port Praski. Mogła to być ozdoba dzielnicy, nawiązująca do jej historii jak kamienica Wendów na sąsiedniej Pradze. Tam dobudowano do samotnej kamienicy nowoczesny budynek, który na pewno ją wsparł.

Okazuje się jednak, że niechlubna tradycja niszczenia autentyków w Warszawie (ostatnie przesunięcie budynku w Norblinie to wyjątek) – trwa. Na prawym brzegu pamiętamy halę parowozowni dworca Petersburskiego, czy też willę nad Jeziorem Kamionkowskim. Zawsze ten sam schemat: obiecanki cacanki (a głupiemu radość), a jak ludzie już przestaną się bać – przyjeżdża koparka i rozwala w dwie godziny. Tylko parowozownię „odbudowano” jako standardową halę supersamu.

Koniec
Postrzelana ściana domu Zamoyskiego 15. Już jej nie ma. Fot. Monika Wesołowska

 Warszawa jest miastem bardzo pokaleczonym. Dotyczy to obu stron rzeki Wisły, które doświadczyły masakr i totalnego zniszczenia. Skaryszew to jedno z takich miejsc, którego drugiej urbanizacji zabytkiem był m. in. ten ostaniec. Wielu wyciąga z tego prosty wniosek, że przyszedł deweloper i sobie zniszczył. Jak to sobie zniszczył? To nie ma żadnego prawa zabezpieczającego? Po co zniszczył, skoro tego typu pozostałości tworzą atmosferę ciągłości. Wiedzą o tym mieszkańcy dzielnic gdzie zabudowa jest zróżnicowana – np. Grochowa. Zniszczył sobie na złość, czy też był tak sprytny, żeby sobie wyrównać ulicę? Niedawno pisałem o Skaryszewie do tego dewelopera (patrz na blogu), który widocznie nie zna historii tego miejsca. Tak więc z jednej strony cieszę się, że Skaryszew staje się ciekawą dzielnicą, ale z drugiej strony nie mogę nie wyrazić oburzenia z powodu zburzenia tego ostańca. Już wiele budynków tu zburzono.

Po raz kolejny wzywamy też Miasto do zapanowania nad tego typu zjawiskami. Wiele budynków nawet pozornie nienadzwyczajnych może być ozdobą krajobrazu nowych dzielnic.

RAFAŁ WODZICKI

@Grochow.Praga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s