Przyszedł czas prawdy dla Przyczółka Grochowskiego na Gocławiu

Okazało się, że w związku z tym, że w wyborach samorządowych nie było dość chętnych do pracy w maleńkim okręgu osiedla Przyczółek Grochowski po prostu go ratusz zlikwidował. Pozostała pustka i mieszkańcy nie mają reprezentacji. Powstał problem co zrobić z tą enklawą. Jak już pisałem – osiedle to jest częścią Gocławia. Jego nazwa powstała z powodu dość widowiskowego wciskania się urbanizacji grochowskiej na pola byłej wsi Gocław – aż do kanału i jeziora Gocławskiego. Widać to na planach urzędowych sprzed wojny.

Projektanci osiedla Przyczółek Grochowski przejęli lub wymyślili tę nazwę. Wydała się taka urocza. Okoliczne domy wyburzono pod Trasę Łazienkowską (węzeł z Ostrobramską). Osiedle Hansenów powstało jako enklawa na środku pola. Mam zdjęcie z czasów jego budowy zrobione z ul Białowieskiej na Grochowie. Widać dokładnie jego samotność, ale i pozostałości wsi Gocław. Wtedy zapewne utworzono ten niewielki samorząd. Dotrwał on w tej postaci, aż do dzisiaj, choć przecież dawno Przyczółek nie jest sam. Zniszczyły go siły naturalne.

Przyczółek grochowski
Fragment planu z 1950 r. opartego na przedwojennym planie urzędowym. Wyraźnie widać język-przyczółek urbanizacji grochowskiej wciskającej się na Gocław (Kępa Gocławska to nazwa błędnie umieszczona w tym miejscu). Park Paderewskiego też jeszcze jest.

Pisałem swego czasu, że Gocław powinien być jednolitym okręgiem samorządowym (w razie potrzeby podzielonym na dwa) tożsamym z obszarem Miejskiego Systemu Informacji. Oznaczałoby to, że nazwa MSI Gocław oznacza, że samorząd jest też gocławski. Przypadkowo, mimo licznych błędów obszar MSI Gocław jest tożsamy z dzielnicą o tej nazwie, co jest najbardziej prawidłowe. Do tego trzeba doprowadzić także inne obszary.

Tak więc Przyczółek Grochowski powinien być naturalnie dołączony „samorządowo” do reszty Gocławia, co zalecam samorządowcom i zarządowi dzielnicy administracyjnej. To, że niektórzy usiłują zmieniać tabliczki na „Grochów” wynika tylko z ich niewiedzy i amatorskich wniosków z nazwy osiedla. Naturalną, miejską granicą Gocławia i Grochowa Wielkiego jest ul. Ostrobramska i fragment al. Stanów Zjednoczonych.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji, varsavianista

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s