Podniecają tylko malujący na czerwono pomniki radzieckie

Tematy, którymi się zajmuję na tym blogu i fb @Grochow.Praga były już nieraz formułowane. Są wręcz w tytule jednego i drugiego. Lat już jest bardzo wiele tej pracy. Myślałem, że przez tyle czasu można skonstruować stowarzyszenie czy dotrzeć do działaczy i zarządu miasta, szczególnie przed stuleciem przyłączenia terenów dzielnicy-okręgu Grochów do Warszawy czy też stulecia niepodległości Polski. Niestety, prócz paru osób wspierających można się tylko spotkać z pretensjami np., że nie pozwoli nazwać Parku imieniem Paderewskiego, bo to Skaryszak, albo części Pragi Skaryszewem. Argument koronny: ludzie się przyzwyczaili.

Jakiekolwiek wspomnienie o tym, że niszczenie pomników radzieckich jest jednak rzeczą niewłaściwą powoduje wręcz chamskie reakcje słowne i malarskie ludzi „walczących z komuną”. Ci sami często ludzie nie widzą, że przecież swoją energię powinni kierować we właściwą stronę i wreszcie spowodować naprawę – dekomunizację – nazewnictwa wg badań, które tu prowadzę. Nie rozumieją, że komuna zarówno postawiła pomnik radziecki, jak i usunęła Paderewskiego z nazwy Parku. Tzw. przywrócenie przywróceniem nie jest. W googlach wyświetla się Park Skaryszewski im Ignacego Jana, bo dalej się nie mieści. Pomnik Paderewskiego służy tylko do składania wieńców raz na rok. W codziennym użyciu żadnego Paderewskiego nie ma, nawet w tekstach oficjalnych dzielnicy.

Golędzinów-Praga-Skaryszew
Jeden z nielicznych szkiców, gdzie dokładnie widać trzy nazwy prawobrzeżne w obrębie okopów Lubomirskiego z 1770 r. Jurydyki zostały zlikwidowane na podstawie Konstytucji 3 maja, czyli w 1791 r. Powstało jednolite miasto.

Nazwa Skaryszew została zniszczona wraz ze Skaryszewem przy okazji budowy twierdzy przedmostowej Praga i jej przedpola w czasach Napoleona. Od tego czasu trzeba go poszukiwać, co często owocuje znajdowaniem go w Parku Skaryszewskim, co stracił Paderewskiego. A tu – nawet Muzeum Pragi jest na Skaryszewie, którego ratusz był obok – gdzie bar Ząbkowski. Nikogo nie obchodzi, że to Skaryszew miał prawa miejskie i strukturę miejską kilka lat przed Pragą, której prawa miejskie świętujemy? Przecież to jest istotne dziedzictwo całej dzielnicy. To za cara magistrat nazwał nowy cyrkuł staropraskim zamiast skaryszewskim! W systemie MSI Stara Praga pokutuje dalej zaświniając Skaryszew, gdzie buduję się piękną dzielnicę używają nazw typu Port Praski…

Skaryszew
Skaryszew na planie Deutscha (pierwszy plan pomiarowy!) z dorysowanymi później okopami Lubomirskiego. Widać, że tylko on miał strukturę miejską: kwartały ulic…

Tak jednak jest, że błędy należy, w miarę możności naprawiać. I to mają robić zarządy miasta i dzielnicy oraz działacze, którzy tak są aktywni w sprawach dziur w jedni czy chodniku, a tu udają, że nie słyszą!

RAFAŁ WODZICKI

https://warszawa.wikia.com/wiki/Skaryszew

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s