Gocławek Wschodni na zachód od Gocławka zachodniego!

Nie chodzi tu o pętlę autobusową Gocławek Wschodni, której nazwa wynikła z tego, że znajduje się ona na wschód od pętli tramwajowej Gocławek znajdującej się na Grochowie I czyli Małym od 1925 r. Tak naprawdę jest to Gocławek wschodni, a nawet północny na gruntach po Grochowie I (gdy jeszcze Gocławek nie należał do Warszawy tak było). Granica Warszawy była określona wtedy – między Grochowem I i Gocławkiem.

Ostatnio na fb karierę robi projekt osiedla z 1938 r. nazwany już wtedy Gocławkiem Wschodnim. Bezkrytycznie powielają go różni ludzie, w ogóle nie zwracając uwagi na to, że to Grochów Mały. Przed wojną na planie była tu nazwa Grochów Dwór, jak nazwa gruntów wokół Dworku Grochowskiego. Tak więc Gocławek Wschodni miał być na zachód od Gocławka zachodniego! W tym celu usunięto z planiku nazwę Grochów Dwór. Paradne!

Grochów Dwór

Powtarzanie błędów przez lata doprowadziło do nazwania Gocławkiem obszaru Miejskiego Systemu Informacji zawierającego kawał Grochowa i Gocławek zachodni. Sięgającego linii Zamienieckiej i Chłopickiego, skądinąd linii, po której poruszał się Generał w czasie bitwy. Obszar ten – dzielnica – powinien się nazywać Grochów Mały, być może z dopiskiem (Gocławek zachodni) i odpowiednim oznaczeniu Gocławka wschodniego w Wawrze.

Powstała absurdalna sytuacja, że centrum Grochowa Małego, dóbr Grochów Dwór znalazło się na Pradze i Gocławku, mimo że znajduje się na ulicy Kwatery Głównej, której nazwa mówi wszystko! Nazwa ostatniego przystanku przed pętlą Rzekomo-Gocławek to Kwatery Głównej! Więcej: wielu twierdzi, że Gocławka w Wawrze już nie ma, bo urzędowo się bardziej liczy niż historycznie!

Tablica tramwajowa Gocławek

Tablica autobus Witolin

Tablica tramwajowa powinna pokazywać ogólnie rejon do którego się jedzie. Tymczasem napisano tu Gocławek (w prostokącie), jakby dzielnica nazywała się tak jak pętla tramwajowa. Powinno być Grochów, a po przywróceniu historycznej nazwy Grochów Mały będzie łatwiej. Będzie można tak nazwać i pętlę i w prostokącie napisać… Odpowiednio w autobusie jadącym do pętli Witolin napisano, że dzielnica to Witolin. Tu to jest prawda!!!! W drugą stronę dwa autobusy z Witolina (158 i 182) jadą, wg tablicy na Ochotę. Co oznacza tu ta nazwa? Dzielnicę urzędową? Jeden kończy w obszarze MSI Stara Ochota (ma to być ta pierwotna Ochota, ale przecież wiadomo, że Ochota to rejon pl. Narutowicza), a drugi – w obszarze MSI Szczęśliwice (to jest dzielnica Szczęśliwice). Czy to dobre oznaczenie?

Pętla tramwajowa od początku powinna się nazywać Grochów Mały (trzeba to poprawić obecnie). Pętla autobusowa zaś – Gocławek. Powinna ona zresztą być przy stacji aglomeracyjnej Gocławek i wiadukcie, pod który ta stacja zostanie przesunięta. Wtedy będzie węzeł Stacja Gocławek.

Zadziwia mnie nie tylko brak zainteresowania, ale wręcz atakowanie tego co piszę przez osoby na stanowiskach i działaczy. Jako właściwe działanie uznali manipulacje, żeby było źle dalej, a także celowe propagowanie nieprawdy, jak np. wystawa o przyłączeniu Pragi Pd. do Warszawy przez ratusz… Nic dziwnego, że tenże burmistrz manipuluje granicami okręgów wyborczych. Chachmęt za chachmętem. Żadnej odpowiedzialności za prawdę.

Takie bzdury jak tutaj opisane są nadzorowane przez kierowników eksploatacji nie mających widać kompetencji adekwatnych. Nie wiedzą, że kierowanie to nadzór nad jakością systemu i jego naprawianie w razie potrzeby. Jest to po prostu skandaliczne, że pilnuje się bajzlu i nie zamierza go uprzątać. Za nasze pieniądze. Zwracanie uwagi na błędy oznacza narażanie się tym ludziom, którzy starają się robić idiotów ze zwracających. Można usłyszeć: co ty taki mądry? Myślisz, że znasz się na wszystkim? A inni to źle robią?… Ano źle i nie mają nadzoru…

Wszelkie obiecanki współpracy kończą się zanikiem, także na polecenie służbowe.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji, varsavianista

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s