Wczoraj w parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne

Samorząd dzielnicy Kamionek zorganizował wczoraj doroczną imprezę z okazji rocznicy pierwszej polskiej wolnej elekcji. Jak wiadomo odbyła się ona na „na polach wsi Kamion”. Trudno dziś zlokalizować gdzie to się działo i znaczenie nazwy parku jest symboliczne. Zapewne na jego terenie też stały namioty tych co przyjechali. Sama elekcja zapewne odbyła się w okolicy traktu moskiewskiego, a więc dzisiejszej ulicy Grochowskiej…

Poprzebierani za szlachtę tamtego okresu oraz liczne stoiska i imprezy towarzyszące rozlały się po parkowym wzgórzu. Było gorąco.

M. in. można było zobaczyć portrety trzech kandydatów na króla, poznać cała historię elekcji (szkoda, że bez elementów grochowskich, które i tam były) oraz podpisać się przeciw wpuszczaniu ogromnej ilości samochodów i hałaśliwych imprez do sąsiedniego parku Paderewskiego, a także za budową eleganckiego mostku w ciągu ulicy Międzynarodowej, przy jeziorku Kamionkowskim.

Kandydaci na króla
Fot. Dorota Lamcha (Kamionek): Rzadka okazja zobaczyć autora….

Przy okazji wspomniałem o konieczności przywrócenia nazwy Park Paderewskiego, na co pani zbierająca podpisy się obruszyła, że to nieważne wobec jej podpisów. Kolejny przykład nieumiejętności współpracy. Każdy sobie ma rzepkę skrobać? Bez współpracy nie ma nic, co zresztą widać było i wczoraj. Trzeba współpracować i słuchać się!


Przy okazji imprezy (przypominam, o herbie Kamiona, pochodzenia burgundzkiego) niejeden miał okazję dowiedzieć się,  o zaprzysiężeniu króla Henryka Walezego w Paryżu, w słynnej katedrze Notre Dame… Obecnych było aż trzech panów herbu Łodzia, który miasto Łódź służy do dziś…

Przekazałem też moją porcję podpisów w sprawie nadania placowi przed Dworcem Wschodnim nazwy Burgundzki, właśnie od herbu Kapituły Płockiej związanego z relikwiami św. Zygmunta burgundzkiego, jakie w Płocku są.

Jedna myśl na temat “Wczoraj w parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s