Plac Rondo Wiatraczna – historia

Piszę w takiej formie, bo ta nazwa oduliczna tak naprawdę nie istniała, tylko ludzie tak mówili od czasu zbudowania większej wyspy na początku lat 1960. Na tablicach tramwajowych jest po prostu Wiatraczna. Na tabliczkach MSI pojawiła się dopiero w 2003 i nie był to dobry pomysł. Nazwa jest byle jaka. Ale tym razem nie o tym.

Otóż dorobiliśmy się eleganckiej informacji o tym miejscu na słupie MSI z planem, a właściwie na jego odwrotnej stronie. Na czterech zdjęciach pokazano lapidarnie historię placu. 

Charakterystyczne zdjęcie stacji kolei wąskotorowej, napisem St. Grochów II wreszcie szeroko rozpowszechnia tę nazwę. Jak pamiętamy Grochów II występuje jako Wielki na mapach historycznych z okresu bitwy grochowskiej. Niestety o tym nie ma słowa.

Pl. Rondo Wiatraczna

Nie najlepiej opisano zajezdnię kolei, która właśnie tu była. Gdzie warsztaty zbudowały dwa typy wagonów!

W tle widać wyloty alei Stanów Zjednoczonych i Waszyngtona. Naturalnie przypomnieć wypada, że właściwa nazwa dla obszaru MSI Grochów to Grochów Wielki.

RAFAŁ WODZICKI

Jedna myśl na temat “Plac Rondo Wiatraczna – historia

  1. Okazuje się, że nazwa stacji Grochów II tylko przypadkowo jest na Grochowie II, czyli Wielkim. Tu chodzi znów o kolejność stacji od strony Warszawy. Stacja (peron ziemny) Grochów I była przed Instytutem Weterynarii.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s