Universam najważniejszy?

Bliska perspektywa zburzenia Universamu, skądinąd pierwszego w Polsce takiego centrum handlowego, nagle spowodowała ogromną aktywność zmierzającą do jego uratowania. Przyznam szczerza, że mnie to zadziwia. Jest tyle ważnych spraw, które wymagają zaopiekowania przez społeczność Dzielnicy, które nie spotykają się z odzewem…

Wczoraj mną wstrząsnęła znów propozycja zachowania neonu Praga Południe, który miałby być przeniesiony na ratusz dzielnicowy. Czyli to, co robimy dla prawdy i zakończenia zaprażania Dzielnicy nieprawdą to po prostu nieważne.

Zamiast współpracować  – każdy sobie rzepkę skrobie. I to jest choroba polska. Odpowiedź na pytanie dlaczego u nas tak trudno tworzyć coś większego.

Na blogach próbuję pokazać na czym polega myśl systemowa i jak powinna wyglądać ta współpraca. Czyżbym się mylił w nadziei, że wielu to w końcu zrozumie?

Universam dość psuje kompozycję placu, który jednak powinien stawać się prawdziwym wnętrzem miejskim. Neon Praga Południe powinien zniknąć, jako zbyt agresywne przypominanie o zepsuciu nazwy dzielnicy w 2003 r. Słowo Praga można przekazać sąsiedniej dzielnicy, która odzyska swoją nazwę, gdy tylko my odzyskamy.

Bardzo natomiast istotne jest nie zachowywanie wszystkiego, łącznie z baraczkiem z rurkami, ale główny element, jakim jest wylot ulicy Wiatracznej z dawną piekarnią i domami na przeciwko… 

Miło by było gdyby Społem zmieniło nazwę na Grochów (Wielki?), upamiętniając swoją siedzibę i przywracając cząstkę prawdy dzielnicowej. Także, gdyby w nowym budynku był wylot (pieszy) ulicy Igańskiej na plac.

Dobrze by było, żeby Burmistrz nie zajmował się tylko takimi sprawami. Zbliża się stulecie okręgu-dzielnicy Grochów w Warszawie, a wygląda na to, że  temat przywrócenia porządku nazewniczego jest celowo skrywany. To co napisane tu i na fb po prostu jest zbywane milczeniem.

Czy Burmistrz otwarty jest dopiero gdy wpadnie do niego odpowiednia grupa zainteresowanych? Czy też panuje nad prawdą i jakością zarządzania i umie korzystać z konsultacji, jakimi są publikacje?

Dziedzictwo nazewnicze i historyczne jest elementem jakości zarządzania miastem na pewno. Dlaczego więc jest lekceważone? 

Wybory

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s